Web
Yazılım

Siz hayal edin, gerisini EgeWEB tamamlar...

İnternet kullanan kişilerin merak ettiği konuların başında internet sitelerinin nasıl yapıldığı gelmektedir. Yazılım, tasarım işlemlerinin farklı olarak arka planda kalmaktadır. Bu nedenle web yazılım konusu, internet kullanıcıları tarafından çok merak edilir. İnternet sitelerinin arka planını merak ediyorsanız ve bu konuya ilginiz varsa yazımızı okumaya devam edebilirsiniz.

İnternet sitelerine ziyaret eden kişiler sadece sitenin logosunu, zengin içeriklerini ve tasarımını görebilmektedir. Fakat aslında olay tam olarak ziyaretçinin göremediği kısımda başlamaktadır. Yazılım, gizli kahraman olarak sitenin beyni konumundadır. Bir internet sitesinin sorunsuz olarak çalışması ve ziyaretçilerin yapacakları işlemleri kolay yapabilmesi işin yazılımsal boyutudur.

Web yazılımı, ziyaretçilerin göremediği aşamadır. Bu aşama ciddi kontrol ve denetim geçerek yapılır. İnternetin yaygın bir şekilde kullanılmaya başlaması ile birlikte, siteler kullanıcılarını ekranlarına çeşitli protokoller yardımı ile getirilebilmekteydi. O zamanlar kullanıcının bir bilgi girmesine ihtiyaç yoktu. Bu nedenle web siteler daha sadece basit bir görünüme sahipti. Fakat zamanla bankacılık ve e-ticaret sistemlerinin kurulması ile birlikte, site sahipleri kullanıcılarına bilgileri güvenli olarak ulaştırmayı ihtiyaç olarak görmüştür. Web yazılımlarının hayatımıza girmesi bu nedenle olmuştur.

Web Yazılım Ne İşe Yarar?
Sitenize iyi bir web yazılımı yaptırarak, %100 Google arama motoruna uyumlu yüksek hitli sitelere sahip olabilirsiniz. Sitenizin %100 google arama motoru uyumlu olmasını ve yüksek hitleri kaldıracak düzeyde olmasını istiyorsanız , web yazılımızın iyi olması gerekir. Aynı zamanda geliştirmiş olduğunuz uygulamanın güvenli, hızlı ve yüksek performanslı olmasını istiyorsanız iyi bir web yazılımına ihtiyacınız var demektir.

Web yazılım, serverlar üstünden çalışan ve kullanıcıların web tarayıcılar üzerinden ulaşarak kullandıkları yazılım türüne denilmektedir. Web yazılımına aynı zamanda web programlama da denilmektedir.

Web Yazılım Çeşitleri Nelerdir?
Web yazılım çeşitleri içerik yapıları ve programla diline göre ikiye ayrılmaktadır. Programlama diline göre web yazılımları Html, php ve .net olarak ikiye ayrılmaktadır.

HTML-Statik Web Sitesi
HTML ile hazırlanan web siteleri herhangi bir veri tabanı kullanmadan statik olarak hazırlanan web siteleridir. Kod açığı olmamasından dolayı statik olarak hazırlanmışlardır. HTML, herhangi bir yönetim paneli bulundurmayan sırf html kod ile düzenlenebilen bir yazılım çeşididir. Güncelleme gerekmeyen web siteleri genel olarak bu yazılım çeşidini tercih ederler.

PHP-Dinamik Web Sitesi
PHP, veritabanın kullanması ile hazırlanan web sitelerini ifade etmektedir. Bu tarz sitelerin en büyük ve belirgin özellikleri kullanıcıları için web sitesi yönetim paneli hazırlama imkanı bulundurmasıdır. Dinamik web siteleri statik web sitelerine oranla daha fazla özen, emek, deneyim ve tecrübe istemektedir. Bunun en büyük nedeni ise kodlama esnasında oluşan açığın giderilmemesidir. Programlama esnasında oluşan kod açıkları, istenmeyen kişilerin web sitesine dışarıdan erişmesine fırsat vermektedir. Bu nedenle web sitesi kesinlikle deneyimli kişiler tarafından yapılmalıdır.

Web Yazılım

Firmanıza özel çözümler arıyorsanız
Bizimle iletişim kurabilirsiniz.

İletişim